1-Dişi köpekler de proöstrus kanamasının oluşturduğu kirlilik ve kan görüntüsünün verdiği rahatsızlık.

          2-Hayvanın çiftleşme döneminde evden uzaklaşma isteği ve bazı davranış değişiklikleri (agresyon,kedilerde bağırma,kaçmaya yönelik davranışlar vs).

          3-Bazı hastalıkların önüne geçmek; meme neoplazileri,prolapsus vagina ,prolapsus uterus,yalancı gebelik,pyometra,metritis,diabetus mellitus.

          4-Nüfus kontrolünün sağlanması.

          5-Kediler de çiftleşme isteği doğrultusunda evden kaçmak için pencerenden,balkondan atlama gibi yüksekten düşme olaylarının önüne geçmek(yüksekten düşme vakalarının en çok görüldüğü zamanlar kızgınlık dönemleridir.).

          6-Oluşabilecek hastalıklar ve artan nüfus gibi durumlar için ekonomik yükün azaltılması.

                                                       İDEAL KISIRLAŞTIRMA ZAMANI

  • Köpekler 6 aylık olduktan sonra kısırlaştırılabilir,yetişkin bir köpek ise kızgınlık başladıktan 2 ay sonra kısırlaştırılabilir. Kanama ve kızgınlık  döneminde ovaryumda ki damarlaşma östrojen etkisi altında artar bu yüzden östrojenin etkin olmadığı anöstrus döneminde kısırlaştırma yapılır. 

                  ***Hayvan ilk östrusunu göstermeden (hiç kızgınlığa girmeden)yapılan kısırlaştırma operasyonlarının meme tümörü riskini önemli ölçüde düşürdüğü belirlenmiştir.

  • Kedilerin ilk östrustan önce (hiç kızgınlığa girmeden) kısırlaştırışması daha uygundur ortalama 6 aylıkken pubertasa erişirler ancak 4 aylıkken de bu durum olabilir.Yetişkin kedilerde kızgınlık döneminde , ovaryum ve uterusta ödem ve damarlaşma artacağından kanama riski yüksektir bundan dolayı kısırlaştırma için en uygun dönem kızgınlıktan sonraki dönemdir.

                   ***Kedilerde meme neoplazmalarının oluşum riskini azaltmak için operasyonun 2 yaşından önce yapılması gerekir (meme neoplazmaları , dişi kedilerde en çok görülen tümörler arasında 3. sıradadır , diğer organ ve dokulara metastaz yaparlar.).