Bazı durumlarda pet hayvanlar da yoğun bakıma ihtiyaç duyabilir. Yoğun bakım, genellikle ciddi bir sağlık sorunu veya travma sonrası hayvanın hayati fonksiyonlarının sürdürülmesi için gereken tıbbi destek anlamına gelir.

Yoğun bakım , hayvanın durumuna bağlı olarak ventilasyon, oksijen desteği, sıvı tedavisi, beslenme desteği, ağrı yönetimi, ilaç tedavisi ve sürekli gözetim gibi bir dizi hizmet sunar.

Pet hayvanlar için yoğun bakım gerektiren bazı durumlar:

  1. Ciddi travma sonrası bakım: Kaza, düşme, saldırı veya trafik kazası gibi durumlar sonucu ciddi yaralanmalara maruz kalan hayvanlar yoğun bakıma ihtiyaç duyabilir.
  2. Ciddi hastalıklar: Örneğin, kalp veya böbrek yetmezliği gibi hayati organ yetmezliği durumlarında, pet hayvanlar yoğun bakıma alınabilir.
  3. Cerrahi sonrası bakım: Büyük ameliyatlar veya karmaşık cerrahi müdahaleler sonrasında, hayvanlar yoğun bakıma ihtiyaç duyabilir. Bu, izlemeyi, ağrı yönetimini ve yara bakımını içerebilir.
  4. Zehirlenme veya toksik reaksiyonlar: Pet hayvanlar, bazı toksik maddelerin yanı sıra bazı ilaçlara da maruz kalabilir. Bu durumda, yoğun bakım gerekebilir.
  5. Solunum sıkıntısı: Astım, pnömoni veya solunum yolu enfeksiyonları gibi solunum sorunları olan hayvanlar yoğun bakım hizmetlerine ihtiyaç duyabilir.

Hayvanınız yoğun bakım gerektiren bir durumla karşılaştığında, veteriner hekiminiz size en uygun tedavi seçeneklerini sunacaktır. Yoğun bakım, pet hayvanınızın hayatını kurtarmak veya sağlığını düzeltmek için gerekli olabilir.

Operasyon sonrası anesteziden uyanma aşamasında ,yeni doğanlara uygun ortam oluşturmak için, solunum desteğine ihtiyaç duyan hatalarımızda, özel bakım gereken hastalarımızda, kaza-travma-toksikasyon geçiren hastalarımız için yoğun bakım sağlamakta ve özenle ilgilenmekteyiz.